April 17, 2024

Satya News

odia news channel

୪ ମାସ ଭିତରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ହେବ ବିନ୍ଦୁ ସାଗର !

 

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସ୍ୱଚ୍ଛ ହେବ ବିନ୍ଦୁସାଗର । ୪ ମାସ ଭିତରେ ବିନ୍ଦୁ ସାଗରର ପାଣି ନିର୍ମଳ ହେବ। ଆଜି  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ କେମିକାଲ୍ ଟେକ୍ନୋଲଜି, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ କ୍ୟାମ୍ପସ ଓ ଓଡିଶା ବ୍ରିଜ୍ କନଷ୍ଟ୍ରକସନ୍ କର୍ପୋରେସନର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଆସନ୍ତା ୪ ମାସ ଭିତରେ ବିନ୍ଦୁସାଗରର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହେବ ।

ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ IOCLର CSR ପାଣ୍ଟିରୁ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ବିନ୍ଦୁସାଗର ଜଳକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ନିର୍ମଳ ରଖିବା ପାଇଁ ହାଇଡ୍ରୋ ଡାଇନାମିକ କ୍ୟାଭିଟେସନ ନାମକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯିବ । ଦରକାର ହେଲେ କେମିକାଲ ପ୍ରୟୋଗ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ।

ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୁଭାରମ୍ଭ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି , ବିନ୍ଦୁ ସାଗର ଆମ ଆଶା, ବିଶ୍ୱାସର ପ୍ରମୁଖ ତୀର୍ଥକ୍ଷେତ୍ର । ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୀତିକାନ୍ତି ସହ ବିନ୍ଦୁ ସାଗର ଓତଃପ୍ରୋତ ଭାବେ ଜଡ଼ିତ । ସାରା ଭାରତର ତୀର୍ଥକ୍ଷେତ୍ର ବିନ୍ଦୁ ସାଗର ସହ ଜଡ଼ିତ ହୋଇ ରହିଛି । ଏସବୁ ପାଇଁ ବିନ୍ଦୁସାଗର ଜାତୀୟ ସଂହତିର ପ୍ରତୀକ ହୋଇଛି । ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ବିନ୍ଦୁ ସାଗର ସ୍ୱଚ୍ଛ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି

ସ୍ୱଚ୍ଛ ବିନ୍ଦୁ ସାଗର ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଅବସରରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରକଳ୍ପର ସଫଳତା ପାଇଁ ସମନ୍ୱୟ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେପଟେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା ଏହାର ଉତ୍ତର ରଖିଥିଲେ।  ସାସଂଦ ଅପରାଜିତାଙ୍କୁ କାଉଣ୍ଟର କରି ଜବାବ  ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ୪ ମାସ ନୁହେଁ ବରଂ ୪ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେ। ସେହିପରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକ ଏକାମ୍ର କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅବହେଳା କରୁଥିବା ବି ସେ କହିଥିଲ।

Spread the love